Logo
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Logo
Otvoriť menuOtvoriť vyhľadávanie

Jahodová sezóna je tu! Ako z nej dostať čo najviac?

Každý rok sa na ňu tešíte a potom je preč skôr, než si to stihnete všimnúť... Sezóna tuzemských jahôd pomaly začína. Ako si užiť tieto sladučké plody čo najdlhšie? Kľúčom je efektívne skladovanie. Najšetrnejším spôsobom, ako skladovať jahody je použitie vákuových nádob. Najrýchlejšie totiž tieto sladučké plody hnijú vo vlhkom a teplom prostredí.

Ako jahody správne umyť?

Než sa vrhnete na samotné vákuovanie, je potrebné sa uistiť, že sú plody nielen čisté, ale aj suché. Nechajte ich buď voľne uschnúť v cedníku, na papierovej utierke, alebo môžete proces urýchliť fénom na vlasy so studeným fúkaním. Prípadná vlhkosť by uškodila jahodám nielen v chladničke, ale aj mraziacom boxe.

Vlhkosť musí preč

Jahody sú náchylné na vlhkosť. A čím väčšia vlhkosť, tým rýchlejšie sa kazia. Preto ich umývajte rýchlo a hlavne opatrne, aby ste ich príliš nestláčali a zbytočne ste tak neprišli o chuťový zážitok. Pokiaľ chcete ich čerstvosť predĺžiť a nemáte po ruke vákuovacie dózy, jahody opláchnite v miske s vodou a lyžičkou octu. Ten „zabije“ mikroorganizmy, ktoré majú na svedomí kazenie plodov. V octovom kúpeli ich môžete vykúpať aj pred vákuovaním.

Do chladničky alebo do mrazničky

Na krátkodobé skladovanie sú ideálne vákuovacie dózy, v ktorých vám správne očistené jahody v chladničke vydržia pokojne aj dva týždne. Odčerpaním vzduchu z dózy na potraviny odoberiete aj časť kyslíka, ktorý je okrem vlhkosti a tepla hlavným vinníkom kazenia potravín. Použite ručnú alebo elektrickú vákuovú pumpu. Vzduch je možné odsať aj vákuovačkou potravín s funkciou CANISTER. 

 Ak si bohatú chuť jahôd chcete užiť napríklad aj v zime, stavte na skladovanie vo vákuových vreckách. Tie strčíte do mrazničky a pokojne si jahody môžete dať napríklad až za pár mesiacov. Vákuovačky Status majú funkciu pulzného vákuovania, ktorá vám zabráni poškodiť alebo rozdrviť jahody. Ak by ste chceli jednotlivé plody uchovávať oddelene, položte ich na tácku s 0,5 cm medzerou a predmrazte. Po hodine ich vyberte z mrazničky, vložte do vákuovacieho vrecka a vysajte. V tomto prípade môžete využiť aj automatickú funkciu. 

Kto šetrí, má za tri

Využitie vákuových technológií na skladovanie jahôd nie je iba o predĺžení čerstvosti; je to taktiež spôsob, ako šetriť. Menej časté nákupy a dlhšia trvanlivosť plodov znamenajú menej zbytočných výdavkov a odpadu. Zároveň sa tým znižuje uhlíková stopa spojená s častým nákupom a dopravou potravín. Takto sa otvára cesta k udržateľnejšiemu spôsobu života, ktorý prináša výhody nielen pre vás, ale aj pre našu planétu.

Recept na jahodový koláč od babičky

Nakoniec vám prinášame tip na dezert, ktorý si môžete dopriať po celý rok. Použiť totiž môžete nie len čerstvé, ale aj mrazené jahody, a dopriať si tak kúsok leta, kdekoľvek si zmyslíte.

Ingrediencie:

  • Jahody: 750 g, čisté a nakrájané
  • Maslo: 240 g, plus navyše na vymazanie formy
  • Pšeničná polohrubá múka: na vysypanie formy
  • Krupicový cukor: 200 g, plus 2 lyžice na posypanie
  • Vanilkový lusk: ½ ks, vyškrabnuté semienka
  • Vajcia: 4 ks
  • Pšeničná hladká múka: 400 g
  • Kypriaci prášok: 2 čajové lyžičky
  • Soľ: štipku Kyslá smotana: 300 g, 15–30% tuku
  • Práškový cukor: na posyp 

Postup:

1. Rúru zahrejte na 180°C. Formu natrite maslom a posypte múkou

2. Maslo vyšľahajte s cukrom a vanilkou do peny, potom postupně šľahajte vajce

3. Múku zmiešajte s kypriacim práškom a soľou, striedavo s kyslou smotanou šlehejte do vaječnej zmesi

4. Do cesta zamiešajte 2/3 jahôd a nalejte do formy. Povrch koláča posypte zbytkom jahôd a cukrom

5. Pečte 50 minút do zlatista. Nechajte vychladnúť a pred podávaním posypte práškovým cukrom. 

Pošlite článok známemu